top of page
  • Yazarın fotoğrafıSadık Alp

İzmir'in Yaylası - Efemçukuru

İzmir ilinin Menderes ilçesine bağlı bir mahalledir. 2014'ten önce idari açıdan köy statüsüne sahipti.


Köydeki en eski yapı 600 yıllıktır. Köylüler Yunan işgali sırasında, köyü teslim almak için gelen düşmanlara çifteyle ateş edip bir tanesini öldüren Halil Has Efe'nin torunları olduklarını söylerler ve haklı olarak övünürler. Halil Efenin köyün içinden sade bir yurttaş olduğunu, çeteciliğinin olmadığını anlatırlar.


Efemçukuru Halil Efenin direnişi sayesinde, Yunanlılara teslim olmamış, hep bağımsız kalmış bir köydür, bu nedenle kurtuluş tarihi yoktur.


Menderes ilçesine 22, İzmir'e 42 km uzaklıktadır. Çevresi tepelik ve ormanlık arazidir. Uzaktan Seferihisar Körfezini görür.
Köyün eski adı bilinmemektedir. 1928 tarihli Osmanlıca köy listesinde Efe Çukuru (أفە چقوری) olarak geçer. Bu tarihte Efe Çukuru, Urla kazasının merkez nahiyesine bağlı 19 köyden biriydi. 1935 genel nüfus sayımında "Efençukuru" olarak kaydedilmiş olan köy, İzmir ilinin merkez kazasının Seydiköy nahiyesine bağlıydı ve köyün nüfusu 363 kişiden oluşuyordu.


Köy için 1995 yılına kadar hayvancılık önemli bir kesin kaynağıydı ancak, Orman Bakanlığı'nın keçilerin genç fidanlara zarar verdiği gerekçesiyle, ormana keçi girmesini yasaklaması hayvancılığı bitirmiştir. Köylü, Orman Bakanlığı ile aynı görüşte değildir, keçilerin değil ormana zarar vermek, yarar sağladığı ve orman yangınlarına engel olduğunu iddia etmektedirler. Onlara göre keçiler otu kırmaktadır. "Ormanı keçi körlemez, kibrit körler" demektedirler. Kurbanlık koyun dışında, küçük baş hayvan kalmamıştır.


En önemli ürün Alfons tipi sofralık siyah üzümdür. Yıllık üretim 2.000 - 2.500 ton arasındadır. 15 yıl öncesine kadar beyaz rezaki de önemli oranda yetiştiriliyordu. 2008 itibarıyla pek kalmamıştır.


Köyde tarımsal amaçlı kalkınma kooperatifi vardır ancak zayıftır. Hiç aracı yoktur. Üzüm satış yeri vardır ancak yol üstü bir köy olmadığından satış tüccara yapılmaktadır. Oysa 7. sınıf olarak değerlendirilen bu topraklar üzerinde dünyanın en güzel üzümleri yetişmektedir. Buradaki bağlar direksizdir ve sulanmazlar.
2007'de başlayan doğal tarım toplam üretimin %50'sine ulaşmıştır. Köylüler eskiden beri üretimde toz kükürt ve göktaşı dışında bir kimyasal kullanmadıklarını bu nedenle ürünlerinin zaten doğal ancak artık sertifikalı olduğunu belirtmektedirler. Doğal tarım uygulamasıyla birlikte gübre kullanımı da bitmiştir.


Efemçukuru Üzüm FestivaliHer yıl Eylül ayı içerisinde üzüm festivali kutlanmaktadır.


Bunun yanında Köyümüz sınırları içerisinde açılan Tuprag altın madeninde köyümüzden birçok genç çalışmaktadır.

10 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page